گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه گرم چیست؟

گالوانیزه به روش غوطه وری گرم نزدیک به 150 سال است که کاریرد دارد .بیشتر رویی که در جهان تولید میگردد جهت پوشش دهی مصرف میگردد .در این روش قطعه مورد نظر در وان مذاب روی با دمای حدود 460 درجه غوطه ور میشود و پس از خارج شدن قطعه روی ابتدا با اکسیژن و سپس یا کربن واکنش داده و لایه ای مفاوم نسبت به رنگ زدگی را تولید میکند این عملیات فلز را نسبت به زنگ زدگی مقاوم مینماید.

جهت گالوانیزه نمودن قطعاتی که انتهای انها مسدود شده و امکان جمع شدن مذاب روی در ان مناطق میباشد سوراخهایی جهت تخلیه مذاب تعبیه میگردد.

مخازنی که فقط فقط سطح خارجی ان گالوانیزه میشود جهت جلوگیری از انفجار این قطعات داخل اب مذاب باید لوله هایی جهت ورود و خروج هوا هنگام غوطه وری درون مذاب مجهز شوند که ارتباط فضای داخل مخزن را با فضای بیرون از وان برقرار میکند  و برای پیچ و مهره هایی که پوشش داده میشود باید مهره ها را باتلرانس بالاتری ساخت تا به علت افزایش ضخامت پیچ و مهره  در اثر قرار گرفتن روی یر سطح انها هبچگونه مشکلی در هنگام باز و بسته کردن مهره بوجود نیاید و قطعات نباید توسط رنگ روغنی یا اسپری مارک زنی شوند.

فواید گالوانیزه گرم

هزینه پایین: در تجارت کسی که کیفیت خوب را با هزینه پایین تولید کند برنده است .گالوانیزاسیون گرم به روش غوطه وری میتواند تعداد بسیاری از قطعات را با هزینه و نفر ساعت کم پوشش دهد.نیکل و کروم و طلا بجهت مقاومت در برابر خوردگی بسیار بهتر از روی هستند.پوششهای نیکلی و برنزی و برنجی و فولادی که پوشش ان اسیب دیده است مستقیمن در معرض خوردگی قرار میگیرد اما در گالوانیزاسیون روی خود را فدا میکند.خوردگی در مناطق اسیب دیده باقی میماند و جهت جلوگیری از گسترش ان میتوان تنها نقاط اسیب دیده را تعمیر کرد.

قابلیت پاسخگویی سریع

زمانی که محافظت از خوردگی میتواند در چند دقیقه با گالوانیزاسیون گرم ایجاد شود شما به چند هفته زمان جهت رنگ امیزی نیاز دارید و شما باید منتظر شزایط هوای خوب بمانید.در گالوانیزاسیون گرم محافظت از خوردگی در همان کارخانه گالوانیزه به وجود می اید و شما میتوانید قطعات را حهت نصب و مونتاژ منتقل کنید.

اسانی در بررسی کیفیت

چک کردن عبارت است از کنترل ضخامت پوشش بر اساس استاندارد.ازمایشها توسط میکرومترها یا روشهای غیر تخریبی انجام میشود به همین دلیل فولاد گالوانیزه شده مقاومت بیشتری دارد و به اسیب های مکانیکی حاصل از حمل و نقل و انبارش و مونتاژ  و این امر اجازه میدهد تا فولاد گالوانیزه  شده به هر کشوری حمل شود و به دلیل فرو بردن فولاد در روی مذاب تمام سطوح درونی و بیرونی گوشه ها و حتی لبه سطوح و همه فضاهای غیر قابل حفاظت توسط روی پوشش داده شده است.

 

به اهنی که توسط روی پوشش داده میشودورق گالولنیزه میگویند و ویژگی ان این است که اگر پوشش ان دچار شکستگی شده یا از بین برود دچار زنگ زدگی نمیشود .ورق گالوانیزه را از ورقهای سرد روغنی تولید میکنند که ورقها در طول فرایند نسبتا طولانی در تمام سطح ورق مینشانند تا ورق در برابر زنگ زدگی مقاومت کند و هرجقدر مقدار فلز روی که روی ان را میپوشاند بیشتر باشد در اصطلاح میگویند دارای کتینگ بالاتری است.ورقهای چینی دارای کتینگ 100 الی 120 و ورقهای کره ای ژاپنی هندی و غیره تا کتینگ 180 موجود است.

ماهیت اهن در اهن گالوانیزه اینگونه است که بین اهن و روی پیلی الکتروشیمیایی تشکیل میشود که در ان روی بجای اهن به عنوان اند و اهن به جای روی به عنوان کاتد مورد اسبفاده قرار میگیرند .روی در اند اکسیده میگردد به این علت که فلزی فعالتر از اهن است و دارای پتانسیل احیای کمتری نسبت به اهن میباشد و از پتانسیل اکسید بیشتری برخوردار است.

عمل خوردگی یا زنگ زدگی اهن تنها در حضور اکسیژن و اب انجام میگیرد .در یک قسمت بر سطح جسم اهنی اکسایش اهن انجام میگیرد و اند را تشکیل مبدهد و در قسمت دیگر سطح ان جسم که اکسیژن و اب موجود است کاهش صورت گرفته و کاتد را میسازد و یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی یا الکتروشیمیایی بسیار کوچک را به وجود می اورد.الکترود نهایی که در ناحیه اندی بوجود می ایند در میان اهن بطرف ناحیه کاتدی حرکت میکنند و عمل زنگ زدگی رخ میدهد.

روش گالوانیزاسیون

در گالوانیراسیون فلز فاسد شدنی را در مذاب یک فلز فاسد ناشدنی فرو میبرند و بیرون می اورند تا سطح ان از یک لایه فلز فاسد ناشدنی پوشیده شود .مثلن ورقه های نازک اهنی را در مذاب فلز روی فرو میبرند و بیرون می اورند تا سطح انها از فلز روی پوشیده شود و اهن سفید یا اهن گالوانیزه تهیه شود.

موارد استفاده از اهن گالوانیزه

در ساختن لوازمی مانند لوله بخاری و کانال کولر و کابینت اشپزخانه و شیروانی منازل و لوله های اب و هر جا که احتمال خوردگی اهن و خسارات وجود دارد استفاده میگردد.

برای الیاژهای اهن که تا حدود 1/5 درصد کربن دارند و غالبن با فلزهای دیگر همراهند کاربرد دارد (STEEL) اصطلاح فولاد خاص فولاد به درصد کربن موجود در ان عملیات حرارتی انجام شده بر روی ان وو فلزهای الیاژ دهنده موجود در ان بستگی دارد.

مزایای استفاده ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه مزیتهای زیادی در ساخت و ساز دارد .اگر ورقهای گالوانیزه در محیطهایی که میزان خوردگی بالایی دارند مورد استفاده قرار میگیرند بین 20 تا 30 سال عمر میکند .روش گالوانیزاسیون نسبت به سایر روشهای جلوگیری از زنگ زدگی هزینه کمتری دازد.

ضخامت وپوشش های گالوانیزه

ششهای گالوانیحداقل ضخامت پوششهای گالوانیزه را استانداردهای مختلفی مشخص مینمایند.گالوانیزه کنندگان حداقل ضخامت پوشش را مشخص میکنند .عوامل بسیاری که ضخامت و ظاهر پوشش گالوانیزه از انها تاثیر میگیرند این موارد میباشند: ترکیب شیمیایی فولاد و شرایط سطحی  و کار سردی که پیش از گالوانیزه روی فولاد انجام شده است و مدت زمان غوطه وری در حمام و متالوژی پروسه گالوانیزه و نرخ سرد کردن فولاد.

ترکیب شیمیایی فولادی که قرار است گالوانیزه شوداهمیت بسیار زیادی دارد مثلن میزان سیلیکون و فسفر موجود در فولاد به شدت در ضخامت و ظاهر پوشش گالوانیزه موثر میباشند.مقدار0/04% سیلیکون یا بیشتر و یا مقدار 0/05% فسفر یا بیشتر در فولاد به ضخیم شدن پوشش می انجامد  که حاوی الیاژهای اهن -روی میباشد.کربن و سولفور و منگنز موجود در فولاد اثرگذاری کمی در ضخامت پوشش گالوانیزه دارند.

 

 

 

 

برای اطاعات بیشتر و پاسخگویی به سوالات با کارشناسان ما تماس بگیرید.

05137298569

09014396750

09370974092

 

Rate this post
دیدگاه‌ها 0

*
*